Bilgilendirme

Acıbadem İşitme Cihazları Merkezi

Küçük Bilgiler

Sizlere küçük bilgiler vermek istedik.

İşitme Nedir

İşitme duyusu, dış ortamda bulunan ve ses olarak adlandırdığımız mekanik titreşimlerin dış kulak yolundan içeri girerek, iç kulağı uyarması ve oluşan ‘ses’ bilgisinin beyne taşınması sonucu ortaya çıkmaktadır. İşitme, sesleri algılama eylemi veya süreci olarak tanımlanmaktadır.


İşitme Kaybı Nedir

Dış, orta, iç kulak ve işitme sinirinde meydana gelen hasarlar sonucu kişinin konuşma seslerini ve çevresel sesleri duymada ve algılamada yaşadığı zorluklar işitme kaybı olarak adlandırılır. İşitme kaybı çok hafif derecede olabileceği gibi çok ileri derecede de olabilir. Her insan aynı şekilde ve aynı derecede işitme kaybına sahip olmayabilir. İşitme kaybında duyum zorluğuna ek olarak bilinmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de duyduğunu ayırt etme, anlama problemidir. Çok hafif dereceli işitme kaybına sahip bir birey günlük hayatta işitme kaybının olumsuz etkilerini her ne kadar yoğun bir şekilde yaşamasa da zaman içerisinde duyabildiği sesleri ayırt etmede güçlük yaşaması olasıdır. Çünkü anlama problemi işitme kaybından kaynaklanan ikincil bir problemdir. Zamanla kişinin işitmesi daha kötüye gitmeyebilir; işitme kaybı derecesi değişmeyebilir; ancak işitme cihazı kullanılmadan geçen her yıl, anlama ve ayırt etme becerisi azalmaya devam edecektir.


Tinnitus Sebepleri

Tinnitus bir belirtidir, hastalık değildir. Yüksek seslere maruz kalma, ilaçlar reaksiyonları,baş ve boyun yaralanması,doğal yaşlanma süreci ve kulak kiri dahil olmak üzere birçok olası nedenleri vardır. Fakat bazı insanlarda belirgin hiçbir sebep olmadan tinnitus oluşabilir


Tinnitus Yönetimi

Amacımız, tinnitus’unuz sizi kontrol altına almadan, onu anlamanıza ve onun üzerindeki kontrolünüzü artırmanıza yardımcı olmaktır. Tinnitus’un tedavisi yoktur, fakat tinnitus’unuzu nasıl yöneteceğinizi daha iyi anlamanız daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Herkes için tek bir yaklaşım yoktur. Hangi yöntemin sizi için daha iyi olduğunu bulabilmek için, farklı tekniklerin kombinasyonlarını denemeye ihtiyacınız olabilir.


İşitme Cihazı Nedir

İşitme cihazı ile konuşmaların daha anlaşılır hale getirilmesi, tüm işitsel sinyallerin, gürültü ve müzik gibi çevresel seslerin daha rahat duyulması için kullanılan elektronik aletlerdir.İşitme cihazları işitmeyi normale döndürmez ancak sesleri kulağa güçlü bir şekilde göndererek hastanın sesi fark etmesine, işitme ve anlama yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olur. Günümüzde işitme cihazları seslerin sadece duyulması değil aynı zamanda en iyi şekilde anlaşılmasını sağlamaya yönelik olarak geliştirilmektedir


Devlet Ödemesi

İlgili ödemelerden emeklilerde %10, çalışan sigortalı hastalarda %20 kesinti yapılarak ödeme hesaplanmaktadır.

 • SGK ile anlaşmalı olan işitme merkezlerinden rapor ve reçeteniz ile birlikte doğrudan işlem yaptırabilirsiniz.

  0-4 Yaş Arası İçin SGK İşitme Cihazı Ödemesi

  Velisi Emekli Olduysa: 2725,20TL
  Velisi Çalışansa: 2180,16TL

  5-12 Yaş Arası İçin SGK İşitme Cihazı Ödemesi

  Velisi Emekli Olduysa: 2422,40 TL
  Velisi Çalışansa: 1937,92 TL

  13-18 Yaş Arası İçin SGK İşitme Cihazı Ödemesi

  Velisi Emekli Olduysa: 2271 TL
  Velisi Çalışansa: 1816,40TL

  18 Yaş ve Üzeri İçin SGK İşitme Cihazı Ödemesi

  Emeklinin Kendisi İçin: 1514TL
  Çalışanlar İçin: 1211,20TL

0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Bir mesaj gönder

Üzgünüz, şimdilik çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakın.

* Adınız Soyadınız
* Sorunuz?
* Telefon Numranız
Şimdi Giriş Yap

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Çevrimiçi destek talebinizi başlatarak zamandan kazanın.

Adınız Soyadınız
* Sorununuzu Sorun
* Telefon Numaranız
Çevirimiçiyiz
Geri bildirim

Size daha iyi yardımcı olmamıza yardımcı olun! Bize ek bir geribildirim çekinmeyin.

Desteğinize nasıl puan veriyorsunuz?